تاریخچه کلید و پریز

یکی از وسایل کاربردی و زیباسازی در هر ساختمان کلید و پریز آن است. امروزه توجه به دکوراسیون ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طراحی دکوراسیون اجزای متفاوتی نقش دارند که یکی از اجزای کوچک اما تاثیرگذار آن کلید و پریز می باشد. در گذشته کلیدها و پریزها تنوع کمی داشتند، اما امروزه ما شاهد تنوع بسیار خوبی در طراحی کلیدها و پریز ها هستیم که به راحتی می توانیم نوع مناسب با طراحی دکوراسیون مورد نظرمان را انتخاب کنیم.

یکی از لوازم الکتریکی ساختمان کلید و پریز است که برای کنترل (قطعی و وصلی) یا انتقال جریان الکتریکی استفاده می شود. این عناصر کوچک در ابعاد و طرح های مختلف به بازار عرضه می شوند و در برقکاری ساختمان قرار گرفتن آن ها روی دیوار با انواع پوشش ها مثل رنگ، کاغذ دیواری، پانل های چوبی و غیره نمایی خیلی منحصر به فرد و جذاب به فضای خانه می بخشد.

جالب است بدانید که اختراع کلید و پریز برق اولین بار در سال ۱۸۸۴، توسط جان هنری هولمز بود که طی آن فرآیندی برای قطع سریع ابداع شد. پس‌ازآن و در سال ۱۹۱۷ بود که ویلیام جی. نیوتون مکانیسم قطع سریع را توسعه داد و اولین کلید و پریز برق سوئیچ دار و مدرن را ابداع کرد. سپس یک مهاجر آلمانی به نام Gustav Binswangerشرکتی افتتاح کرد و کسب و کار خود را با عرضه و فروش قطعات الکترونیکی به ظهور رساند. درواقع امروزه شاهد پیشرفت زیادی در زمینه ارائه و تولید انواع کلید برق و پریز که با نیازهای جامعه سازگار شده است، می‌باشیم. در همین راستا، ازجمله جدیدترین کلید و پریز برق‌ها وارد بازار شده که ازجمله آن می‌توان به کلید برق لمسی و هوشمند که از راه دور با کنترل یا تلفن همراه کنترل می‌شوند اشاره کرد.