کلید های برق و نقش آنها در زندگی انسان و پیرامون ما

 کلید برق و انواع آن

انواع مختلفی از کلیدهای برق وجود دارد. عملکرد کلید با تعداد پل ها و راه های  کلید تعریف می شود. "پل ها" مدارهای جداگانه ای هستند که کلید آنها را کنترل می کند (به عنوان مثال، یک کلید "3 پلی" دارای سه مدار است که توسط راه یا مسیر یکسان کنترل می شوند). «راه یا مسیر‌ها» موقعیت‌های منحصربه‌فردی برای کلید هستند (به عنوان مثال، «کلید دو راه » می‌تواند در دو موقعیت مختلف مانند روشن/خاموش، بالا/پایین و غیره عمل کند). ترکیب تعداد پل ها و راه یا مسیر ها توصیف مختصری از عملکرد کلید ارائه می دهد، بنابراین عملکرد، به عنوان مثال، یک کلید "تک پلی، دو راه یا مسیر" ضمنی است. انواع کلید ها معمولاً به اختصار نامیده می شوند.

کلیدهای پایی

کلید های پایی دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای کنترل توان در مدار الکتریکی با فشار پا استفاده می شوند. آنها اغلب در ماشین هایی استفاده می شوند که در آن اپراتور به دستان خود برای تثبیت قطعه کار نیاز دارد. مشخصات کلیدی شامل تعداد پدال ها، عملکرد کلیدینگ، رتبه بندی ولتاژ و درجه جریان می باشد. کلید های پا در بسیاری از برنامه های مطبوعاتی استفاده می شوند که در آن نمی توان از کنترل های دستی برای فعال کردن چرخه استفاده کرد. آنها همچنین معمولاً در تجهیزات بیمارستانی و ماشین های اداری استفاده می شوند.

کلید پدالی
کلید پدالی

 

کلید های سطح

کلید های سطح دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای تشخیص سطح مایعات، پودرها یا جامدات استفاده می شوند. آنها در مخازن، قیف ها یا سطل ها نصب می شوند و می توانند خروجی را برای یک سیستم کنترل فراهم کنند. در برخی موارد، می‌توان از آن‌ها برای فعال کردن مستقیم یک دستگاه استفاده کرد، مانند کلید‌های سطح مورد استفاده در پمپ‌های سامپ مسکونی. مشخصات کلیدی شامل رسانه اندازه گیری شده، نوع خروجی، نوع کلید، درجه بندی ولتاژ و جریان، و مواد مورد استفاده برای بدنه، ساقه و شناور است. کلید های سطح به طور گسترده در صنایع فرآیند برای نظارت بر سطوح مخزن و قیف استفاده می شود. آنها در برنامه های روزمره نیز استفاده می شوند.  

 

کلید کنترل سطح
کلید کنترل سطح

 

انواع کلید برق - کلید لیمیت روی تابلو کنترل

انواع کلید ها: کلید لیمیت روی کنترل پنل.

 

کلید های محدود کننده

کلید های حد، دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای سنجش مکانیکی حرکت و موقعیت و ارائه سیگنال های خروجی به یک کنترل کننده طراحی شده اند. میتوان آنها را در  محفظه  و تانکرهای مختلف قرارداد و  برای محیط های سخت کف کارخانه در دسترس هستند. مشخصات کلیدها  عبارتند از نوع محرک، ولتاژ و جریان .این کلید ها در پاره ای از موارد میتوانند بطور مستقیم عمل کرده و در پاره ای موارد بعنوان ورودی برای سیستم کنترل دستگاه و ایجاد شرایط و نتایج خاص مورد استفاده قرار گیرند..

کلید محدودکننده
کلید محدود کننده

 

کلید های مغناطیسی

کلیدهای مغناطیسی که بعنوان کلیدهای القایی نیز شناخته میشوند به کلیدهایی گفته میشود که در مجاورت یک میدان مغناطیسی و با وجود یا عدم وجود میدان مغناطیسی عمل می کنند.کنتاکتهای کلید بطور معمول باز هستند و هنگاکی که میدان مغناطیسی در مجاورت کلید میدان مغناطیسی و یا قطعه مغنانطیسی مکمل کلید قرار گرفت ؛مدار بسته شده و کلید عمل میکند.

از موارد استفاده این کلیدها میتوان در تشخیص باز یا بسته بودن درها و پنجره ها در سیستم های دزدگیرها اشاره کرد.

کلید مغناطیسی
کلید محدود کننده

 

کلید های غشایی

کلید‌های غشایی دستگاه‌های الکترومکانیکی مبتنی بر برد مدار هستند که کنترل لمسی فرآیندها و ماشین‌ها را بدون نیاز به فشار کلید‌های مجزا فراهم می‌کنند. آنها اغلب به صورت سفارشی برای مطابقت با یک فرآیند خاص طراحی می شوند. مشخصات کلیدی شامل نوع مجموعه مدار، نوع محرک و نوع ترمینال است. تعداد کلیدها، گرافیک، نور و نمایشگر نیز می توانند از ویژگی های مهم باشند. کلید های غشایی در محصولات تجاری رایج هستند که در آن ترکیب تمام عملکردهای کنترلی در یک دستگاه می تواند در هزینه ها با استفاده از کلید های گسسته صرفه جویی کند.

 

 

 

کلید های فشار

کلید های فشار دستگاه های الکترومکانیکی هستند که برای سنجش فشار سیال و ارائه سیگنال های خروجی به یک کنترل کننده استفاده می شوند. آنها اغلب از دیافراگم به عنوان وسیله حسگر استفاده می کنند. مشخصات کلیدی شامل نوع فشار، رسانه اندازه گیری شده، مواد دیافراگم، اتصال فشار، حداقل و حداکثر فشار کاری و حداکثر جریان کلید است. کلید های فشار برای حفظ فشار در محدوده در سیستم های روغن کاری استفاده می شود که در آن شرایط فشار بیش از حد یا فشار کمتر می تواند منجر به آسیب به دستگاه شود.

کلید فشار سنج
کلید فشار سنج

 

 

کلید های زنجیره ای را بکشید

کلید‌های زنجیره‌ای کششی دستگاه‌های الکترومکانیکی هستند که با دست کار می‌کنند و برای روشن و خاموش کردن مدار یا گام برداشتن مدار از طریق افزایش سطوح توان استفاده می‌شوند. رایج ترین کاربرد آنها در روشنایی است که در آن برای تعویض لامپ استفاده می شود. کلید طناب کششی به عنوان دستگاه توقف اضطراری استفاده می شود.

 

کلید زنجیری
کلید زنجیری

مشخصات کلیدی شامل عملکرد کلیدینگ، رتبه بندی ولتاژ و جریان، و همچنین ویژگی های مختلف ویژه برنامه های e-stop مانند تشخیص کابل شکسته است. می توان از یک کلید تک کشی برای کنترل دستی چراغ های سقفی و فن ها استفاده کرد. به عنوان کلیدهای طناب کش، برای دستگاه های توقف اضطراری، به عنوان مثال در طول یک رول در حال اجرا، استفاده می شود. گاهی اوقات به آنها طناب کش یا کابل کش می گویند.

 

کلید های دکمه ای

کلید های فشاری که به آن ها کلید فشاری نیز گفته می شود، دستگاه های الکترومکانیکی دستی هستند که برای کلیدها و مدارهای کلیدینگ استفاده می شوند. آنها رایج ترین انواع کلید های مورد استفاده در تابلوهای کنترل صنعتی هستند. مشخصات کلیدی شامل عملکرد کلیدینگ تک پرتابی یا دو پرتابی، نوع تماس، نوع نصب، نوع محرک و قطر برش پانل است. برش 30 میلی متری یک اندازه معمولی صنعتی است. کلید های دکمه ای اکثر کلیدهای دستی مورد استفاده در کنترل های صنعتی را تشکیل می دهند. آنها در اشکال و سبک های مختلف برای پوشش تقریباً هر سناریو کنترل دستی موجود هستند. بسته به شرایط محیطی پیش‌بینی‌شده، کلید‌های دکمه‌ای را می‌توان به چکمه‌های آب‌بندی محافظی مجهز کرد که برای جلوگیری از نفوذ مواد خارجی و ذرات مانند شن، خاک، گرد و غبار یا حتی مایعات طراحی شده‌اند که ممکن است باعث مشکلات اطمینان در کلید شوند. مکانیسم ها

کلید فشاری
کلید فشاری

 

 

کلید های راکر

راکر کلید ها دستگاه های الکترومکانیکی دستی هستند که برای مدارهای کلیدینگ استفاده می شوند. موقعیت اپراتور کلید، بلند یا فشرده، یک نشانه بصری سریع از وضعیت روشن یا خاموش بودن مدار می دهد. مشخصات کلیدی شامل عملکرد کلیدینگ تک پرتابی یا دو پرتابی، نوع نصب، نوع محرک و ابعاد برش پانل است. کلیدهای راکر برای کلیدزنی دستی در بسیاری از کنترل های صنعتی و همچنین برای کنترل کالاهای مصرفی و ماشین های اداری استفاده می شوند.

 

کلید راکر
کلید راکر

 

کلید های چرخشی

کلید های چرخشی دستگاه های الکترومکانیکی دستی هستند که برای کلیدینگ مدارها و انتخاب عملکردها استفاده می شوند. یک کلید چرخشی الکتریکی می تواند دو حالته، روشن و خاموش باشد یا می تواند چندین توقف گسسته داشته باشد. مشخصات کلیدی شامل تعداد قطب ها، تعداد موقعیت ها، نوع ساخت، نوع نصب و قطر برش پانل برای کلید های نصب پانل است. کلید های چرخشی برای ارائه وسیله ای قابل تایید بصری برای موقعیت کلید استفاده می شوند که به اپراتورها اجازه می دهد با یک نگاه متوجه شوند که آیا مدار برق دارد یا خیر. به آنها کلید های پدل نیز می گویند.

کلید چرخشی
کلید چرخشی
کلید چرخشی ادکو
کلید چرخشی ادکو

کلید های اسلاید

کلید های اسلاید دستگاه های الکترومکانیکی دستی هستند که برای مدارهای کلیدینگ استفاده می شوند. اپراتور کلید به شکل یک نوار لغزنده است که برای کنترل وضعیت مدار از موقعیتی به موقعیت دیگر حرکت می کند. مشخصات کلیدی شامل عملکرد کلیدینگ تک پرتابی یا دو پرتابی، نوع نصب و ابعاد برش پانل است. کلید های کشویی در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شود که محدوده کلیدینگ را می توان محدود کرد و صرفه جویی بسیار مهم است. آنها معمولا برای دکمه های خاموش و روشن یا فقط به عنوان یک کلید کنترل عمومی استفاده می شوند.

کلید اسلاید
کلید اسلاید

 

کلید های چرخ شست / چرخ فشاری

کلید‌های چرخ شست که به آنها کلید چرخ‌هل نیز گفته می‌شود، دستگاه‌های الکترومکانیکی دستی هستند که برای کنترل مدارهای الکتریکی با چرخ قابل چرخش استفاده می‌شوند. آنها یک مقدار عددی مربوط به موقعیت کلید را نشان می دهند. اصل کار کلید چرخ شست و مشخصات کلیدی شامل تعداد موقعیت، نوع نصب، نوع محرک، نوع خروجی کد شده و ابعاد برش پانل است. کلید های چرخ شست به طور گسترده ای در صنعت هوانوردی برای کنترل پرواز، ابزار دقیق و کنترلر استفاده می شود. آنها همچنین در تجهیزات تست و اندازه گیری و دستگاه های کامپیوتری استفاده می شوند.

کلید ها را تغییر دهید

کلید های ضامن، دستگاه های الکترومکانیکی دستی هستند که برای مدارهای کلیدینگ استفاده می شوند. عملکرد کلید ضامن توسط اهرمی فعال می شود که از طریق یک قوس کوچک رانده می شود. حرکت اهرم به جلو و عقب یک مدار الکتریکی را باز و بسته می کند، در حالی که موقعیت اهرم تصویری سریع از وضعیت مدار می دهد. مشخصات کلیدی عبارتند از عملکرد کلیدینگ تک پرتابی یا دو پرتابی، پیکربندی 1 محوره، 2 محوری یا 3 محوری، یا در برخی موارد پیکربندی جابجایی همه جهته یا جوی استیک، و نوع محرک.

 

کلیدهای ضامن به طور گسترده در تابلوهای الکترونیکی و ابزار دقیق استفاده می شود که در آنها به طیف وسیع تری از عملکرد کلیدینگ نیاز است، مانند تابلوهای برق.

 

کلید های دیواری

کلید‌های دیواری دستگاه‌های الکترومکانیکی دستی هستند که در ساختمان‌های مسکونی و تجاری معمولاً برای کنترل روشنایی استفاده می‌شوند. همچنین برای کنترل پنکه های سقفی و پریزهای برق استفاده می شود. که