انواع کلید و پریز برق بر اساس کارکرد

انواع کلید و پریز برق بر اساس کارکرد

علاوه بر نوع پریز کارکردهای انواع پریز نیز متفاوت بوده و کلید و پریزها بر اساس نوع کاربردی که دارند به انواع زیر تقسیم می‌شوند که شامل:

کلید تک پل

کلیدهای تک پل از آنجایی به این نام معروف می‌باشند که دارای یک خروجی جهت قطع و وصل جریان الکتریکی است و با استفاده از این کلید در یک مکان، فقط می‌توان یک سیستم را روشن یا خاموش نمود.

کلید دو پل

کلید دو پل مانند کلید تک پل، وظیفه قطع و وصل جریان الکتریکی را بر عهده دارد با این تفاوت که این نوع کلید به‌ وسیله دو شاسی برق و به‌صورت مجزا مورداستفاده قرار می‌گیرند. یعنی با این کلید می‌توان تجهیزات روشنایی را به‌صورت دلخواه روشن یا خاموش نمود.

کلید تبدیل

مکانیسم کلید تبدیل شبیه به کلید تک پل می‌باشد، با این تفاوت که اگر بخواهیم یک روشنایی از دو محل متفاوت روشن و یا خاموش شود، از این کلید استفاده می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال، برای ورودی راهروها، یک کلید تبدیل جهت روشن کردن و در انتهای راهرو نیز یک کلید تبدیل جهت خاموش کردن چراغ‌ها تعبیه و نصب می‌شود که عملکردی کنترلی دارند.

کلید دیمر

این نوع کلید علاوه بر خاموش و روشن کردن روشنایی ، نور آن را نیز کم و زیاد می کند که معمولاً برای نور پردازی و اتاق خواب استفاده می شود.

کلید صلیبی

اگر قرار باشد یک روشنایی از بیش از دو نقطه قطع و وصل شود، علاوه بر کلید تبدیل از کلید صلیبی نیز باید استفاده شود.

کلید سه پل

این کلید سه شاسی برای قطع و وصل جریان دارد که بدلیل تعداد ورودی و خروجی بیشتر و ایجاد مشکل در نصب کمتر از بقیه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع  کلید معمولاً در خانه ها برای کولر آبی استفاده می شود.

پریز برق

به‌طورکلی پریزهای برق وظیفه ارتباط دستگاه‌های برقی با برق ساختمان‌ها را دارند. پریزهای امروزی معمولا به صورت ارتدار بوده و دارای محافظ کودک می باشند.

پریز تلفن 

این پریزها در گذشته به صورت دوشاخه یا پریز معمولی بودند که تشخیص این دو تا حدودی مشکل بود، اما امروزه به صورت سوکتی تولید می شوند.

پریز شبکه 

پریزهای شبکه در دو نوع پریز UTP و پریز SFTP تولید و عرضه می‌شوند و بیشتر در ساختمانهای اداری مورد استفاده قرار می گیرند. این پریزها برای برقراری ارتباط مودم ، لپ تاب و وسایل مشابه به شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

پریز آنتن

برای انتقال سیگنال تلویزیون و ماهواره  از آنتن مرکزی یا معمولی به تلویزیون از این پریز استفاده می شود.

پریز UPS

 این پریز اغلب در مکان هایی که برق اضطراری داشته نیاز است تا سیستم های مختلف دارای انرژی برق دایمی باشند و با قطع برق شهر برق آنها قطع نشود استفاده می شوند.